Europejski Park Rzeźby to wyjątkowe miejsce, znajdujące się w Pabianicach, które przyciąga miłośników sztuki oraz natury.
Ten park jest przestrzenią dedykowaną rzeźbom i instalacjom artystycznym, stając się prawdziwą oazą kreatywności i inspiracji wśród zieleni.
Historia Parku
„Europejski Park Rzeźby został zainaugurowany 5 czerwca 2011 roku, tworząc unikalną przestrzeń, w której wystawy rzeźb artystów z różnych zakątków świata harmonizują z polem golfowym. Przez park przepływa malownicza rzeka Dobrzynka, a dostęp do niego dla wszystkich zwiedzających jest nieodpłatny.
Początkowo w 2011 roku, w chwili jego otwarcia, park gościł 10 rzeźb. Od tego czasu każdorazowo, podczas corocznych plenerów rzeźbiarskich, powstają nowe dzieła sztuki. Pierwszy z takich plenerów, również inaugurujący działalność parku w 2011 roku, zgromadził rzeźbiarzy z Mołdawii, Szwecji, Meksyku, Włoch oraz Polski. Uczestnicy, w tym Hugo Arquimedes, Alfonso Narvaez oraz Elżbieta Olszewska, przyczynili się do wzbogacenia artystycznej atmosfery tego miejsca.
W 2012 roku mieliśmy okazję podziwiać dwie znakomite rzeźby Magdaleny Abakanowicz, a mianowicie grupę Mutantów oraz monumentalną Głowę. W dniach od 21 maja do 2 czerwca tego samego roku odbył się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski, zatytułowany „Drugie spotkania ze sztuką”. Plener ten odbył się pod patronatem Marszałka województwa łódzkiego i przyciągnął artystów takich jak Miguel Angel Velit z Peru oraz Joni Younkins-Herzog z USA. Uroczystość odsłonięcia czterech nowych rzeźb miała miejsce 3 czerwca 2012 roku.
Dodatkowo, 22 maja 2012 roku, Park gościł I Plener Rzeźbiarski dla dzieci z pabianickich szkół podstawowych, który był okazją do przeprowadzenia warsztatów rzeźbienia z gliny. W kolejnych latach park wzbogacił się o kolejne rzeźby, w tym autorstwa Jurija Makowlewa z Ukrainy oraz Nicoli Losego z Włoch.
Od 15 czerwca 2019 roku w ramach wystawy czasowej można podziwiać „Refleksję” – rzeźbę Tomasza Koclęgi, która przedstawia stylizowaną głowę, zatopioną do połowy w wodzie.
Rzeźby w Parku
W Europejskim Parku Rzeźby można podziwiać osiemnaście wyjątkowych rzeźb, które pochodzą od artystów z różnych krajów, prezentując ich indywidualne style i wyrażenia artystyczne.
Poniżej przedstawiamy listę artystów oraz ich dzieł:
- Hugo Arquimedes z Meksyku – „Kolumna grzechotnika”,
- Alfonso Narvaez z Meksyku – „Jestem wolnym człowiekiem”,
- Ion Zderciuc z Mołdawii – „Siedząca kobieta”, „Wąż”,
- Elżbieta Olszewska ze Szwecji – „Fortuna”,
- Georgij Labunin z Włoch – „Adam i Ewa”, „Flora”,
- Iwona Kulągowska z Polski – „Wyjście z matni”,
- Zdzisław Liszewski z Polski – „Victoria”,
- Bastian Dexter z Polski – „Niedokończona gra”,
- Miguel Angel Velit z Peru – „Matematyczna rzeźba”,
- Joni Younkins-Herzog z USA – „Gadające tuby”,
- Craig Usher z USA – „Fala”,
- Tomasz Koclęga z Polski – „Wtulony”,
- Jurij Makowlew z Ukrainy – „Majdan”,
- Jimmy Dahlberg ze Szwecji – „Nowa Energia”,
- Gennadij Pisarev z Ukrainy – „Agresja”,
- Nicola Losego z Włoch – „Kobieta”.
Każda z tych rzeźb dodaje niepowtarzalnego charakteru miejscu, zapraszając zwiedzających do refleksji i interpretacji ich przekazu.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Spółdzielczy Dom Handlowy „Trzy Korony” | Cmentarz żydowski w Pabianicach | Pabianice Północne | Stadion MOSiR-u w Pabianicach | Centrum handlowe Tkalnia | Cmentarz ewangelicki w Pabianicach | Pabianice (stacja kolejowa)Oceń: Europejski Park Rzeźby