Eugeniusz Ciepliński


Eugeniusz Jan Ciepliński, znany pod różnymi pseudonimami, takimi jak „Amper”, „Wapiennik” oraz „Kornel”, urodził się 1 listopada 1911 roku w Pabianicach. Jego życie zakończyło się 21 marca 2001 roku w Warszawie.

Był on nie tylko polskim inżynierem, ale również wyróżniającym się oficerem Armii Krajowej, co czyni go postacią o znaczącym wkładzie w historię Polski.

Życiorys

Eugeniusz Ciepliński był najmłodszym z synów Andrzeja Cieplińskiego oraz Bronisławy Jankowskiej. Ukończył studia na Politechnice Lwowskiej, zdobywając tytuł magistra inżyniera elektryka. Swoją karierę wojskową rozpoczął w Szkole Podchorążych Łączności w 1938 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, w Łodzi poślubił Zofię Popławską, a ich małżeństwo zaowocowało narodzinami dwojga dzieci: Wojciecha i Haliny.

Eugeniusz był uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, gdzie udało mu się uciec z transportu do niewoli hitlerowskiej w pobliżu Częstochowy. W latach 1940–1945 brał aktywny udział w działalności Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej, gdzie pełnił funkcję szefa łączności bojowej Inspektoratu Piotrków. W strukturach AK awansował do stopnia kapitana. Po zakończeniu działań wojennych został represjonowany przez władze UB oraz Służby Bezpieczeństwa.

Eugeniusz Ciepliński był wielokrotnie odznaczany za swoje zasługi. Otrzymał m.in.: Krzyż Kampanii Wrześniowej przyznany w Londynie, cztery Medale Wojska (z zarządzeniem Szefa Sztabu Głównego w Londynie z dnia 1 lipca 1948 roku), Krzyż Walecznych (Londyn, 30 grudnia 1949), Krzyż Armii Krajowej (Londyn, 26 sierpnia 1981), Krzyż Walecznych (MON 1965) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Jako doświadczony magister inżynier elektryk, Ciepliński był pracownikiem Biura Projektów „Elektromontaż” oraz „Elektroprojekt” w Łodzi. Pracował także jako wykładowca Politechniki Łódzkiej, a jego kwalifikacje doceniono, gdyż był biegłym sądowym. Był zaangażowany w działania Naczelnej Organizacji Technicznej w Łodzi oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich, gdzie otrzymał Złotą Odznakę honorową NOT, Złotą Odznakę Honorową SEP oraz Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Warszawy”.

Przypisy

  1. a b Księga Zasłużonych Techników Naczelnej Organizacji Technicznej. not.lodz.pl. [dostęp 16.01.2015 r.]
  2. a b c M. Kopa, A. Arkuszyński, H. Kępińska-Bazylewicz, Dzieje 25pp Armii Krajowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Łódź, Łódź 2001, s. 457–459, 465

Oceń: Eugeniusz Ciepliński

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:20