Bolesław Götze


Bolesław Götze, znany również jako Goetze, urodził się 6 kwietnia 1888 roku w Pabianicach, a zmarł 10 stycznia 1962 roku w Kitchener. To znacząca postać w historii polskiego ruchu religijnego.

Był nie tylko pastorem, ale także aktywnym działaczem baptystycznym, który przyczynił się do rozwoju wspólnoty baptystycznej w Polsce. Jego osiągnięcia obejmowały również tłumaczenie i publikację literatury religijnej, co miało na celu szerzenie wiedzy i wartości religijnych w społeczeństwie.

Życiorys

Bolesław Götze przyszedł na świat 6 kwietnia 1888 roku w Pabianicach, w rodzinie złożonej z Jana Henryka i Anny z Nigów. Jego ojciec wyznawał luteranizm, a matka była katoliczką. W wieku 14 lat przeszedł konfirmację w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, jednakże po zapoznaniu się z baptystycznym nurtem religijnym, 25 lutego 1903 roku przyjął chrzest w zborze baptystycznym w Łodzi.

W latach 1907-1909 kształcił się w Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Łodzi, a po jego ukończeniu, aż do końca 1918 roku, był aktywny w kilku zborach na Wołyniu. W okresie od 1919 do 1922 roku pełnił rolę lidera w zborze Łódź-Chojny. Dodatkowo, był kapelanem więziennym oraz redaktorem publikacji dla niemieckich baptystów w Polsce, noszącej tytuł Hausfreund.

Po roku 1922 zaangażował się w działalność Rosyjskiego Towarzystwa Misyjnego. W latach 1922-1924 piastował stanowisko dyrektora Brytyjsko-Amerykańskiej Misji Niesienia Pomocy, z siedzibą w Warszawie. W 1924 roku, z jego inicjatywy oraz współpracy z innymi, powstało Towarzystwo Wzajemnej Pomocy Ewangelicznych Chrześcijan w Warszawie. Oprócz tego, w 1930 roku był jednym z założycieli Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Misyjnego.

W latach trzydziestych XX wieku Götze założył w Warszawie własną centralę misyjną, której celem było wydawanie oraz kolportaż prasy chrześcijańskiej w trzech językach: polskim, rosyjskim i niemieckim. W jego dorobku znalazły się między innymi wydania Nowego Testamentu oraz Psalmów w języku polskim i rosyjskim, a także trzy czasopisma, które były dostępne w wymienionych językach.

Po wybuchu II wojny światowej, niemieckie władze okupacyjne zniszczyły lub zarekwirowały znaczną część jego wydawnictw, które miały być rozpowszechniane, co znacząco wpłynęło na jego działalność. Ostatecznie Götze emigrował najpierw do Niemiec, a następnie, w 1954 roku, osiedlił się w Kanadzie, gdzie zmarł 10 stycznia 1962 roku w Kitchener.

Wybrana bibliografia autorska

Oto wybrana bibliografia autorska Bolesława Götze, która pokazuje szeroki wachlarz jego twórczości. Poniżej przedstawiamy listę jego dzieł, które łączy głębokie zainteresowanie tematyką biblijną oraz duchową.

  • Biblischer Spiegel für jedermann (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1925),
  • Gebete biblischer Männer und Frauen und Gottes Antworten darauf (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1925),
  • Gott der Heilige Geist : Seine Gaben und Sein Wirken: eine Sammlung biblischer und geschichtlicher Zeugnisse (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1926),
  • Köstlicher denn Gold und viel seines Gold (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1927),
  • Männer und Frauen der Bibel im Lichte der heiligen Schrift (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1925),
  • Namen, Titel, Bezeichnungen, Vergleiche, Charakter, sowie Tugenden und Eigenschaften des Dreieinigen Gottes nach der heiligen Schrift (Selbstverl. des Verfassers, Warszawa, 1925).

Przypisy

  1. a b c Andrzej Seweryn: Leksykon baptystów w Polsce po 1945 roku, Wydawnictwo Uczelniane Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego, Warszawa, 2007, s. 58–59, ISBN 83-88497-13-8.
  2. a b Gustaw Schwartz: Brat Goetze odszedł do Pana, „Chrześcijanin” 1962 nr 3, s. 12–14.
  3. a b Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest? Uzupełnienia i sprostowania. Warszawa: 1939, s. 93. [dostęp 22.07.2021 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Bohdan Bejze | Józef Keller | Jerzy Szyran | Lucjan Jaroszka | Wojciech Mencel

Oceń: Bolesław Götze

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:23