Jerzy Szyran


Jerzy Szyran OFMConv, który przyszedł na świat 17 października 1968 roku w Pabianicach, to wybitny franciszkanin konwentualny oraz doktor teologii. Obecnie jest wykładowcą teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Franciszkanów w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z przyszłymi duchownymi.

W ramach swojej działalności, pełni również znaczącą rolę jako cenzor kościelny, odpowiedzialny za lasowaną kontrolę książek i treści religijnych dla Wydawnictwa Kurii Prowincjalnej OO. Franciszkanów w Warszawie oraz dla Wydawnictwa OO. Franciszkanów w Niepokalanowie. Ta odpowiedzialność świadczy o jego zaangażowaniu w zapewnianie zgodności publikacji z nauczaniem Kościoła.

Jerzy Szyran jest autorem licznych publikacji naukowych z zakresu teologii moralnej. Jego badania i artykuły były publikowane w takich czasopismach jak Collectanea Theologica, Homo Dei, rocznik teologiczny Lignum Vitae, a także w Łódzkich Studiach Teologicznych. Dodatkowo, swoje teksty zamieszczał w dwumiesięczniku Posłaniec św. Antoniego z Padwy, w miesięczniku Rycerz Niepokalanej, a także na katolickiej stronie internetowej Mateusz.pl.

Publikacje

Książki

Oto zbiór prac autorstwa Jerzego Szyrana, które ukazały się w formie książek. Wśród nich znajdziemy niezwykle ważne i wpływowe publikacje, które podjęły kluczowe tematy moralne i duchowe. W 2008 roku opublikował „Dekalog – zasady życia” oraz rok wcześniejszą „Asceza dla każdego”. Jest także autorem „Grzechy i grzeszki. Nasz portret nie-święty” oraz „Zabiorę się i pójdę do mego Ojca. Rachunek sumienia dla dorosłych”.

W swoich badaniach nawiązał także do problematyki edukacji, publikując „Modele postaw seksualnych w polskich pismach młodzieżowych okresu transformacji ustrojowej. Próba oceny” w 2006 roku. Kolejną ważną pozycją jest „Nie taki konfesjonał straszny, czyli o pokucie i nawróceniu”. W 2010 roku pojawiło się jego dzieło „Dialogalny charakter przymierza małżeńskiego. Studium teologiczno-moralne”.

Artykuły

Jerzy Szyran jest również autorem licznych artykułów, w których analizuje różne aspekty życia chrześcijańskiego. Na przykład, w 2002 roku opublikował „Dzień Pański w hipermarkecie” w „Collectanea Theologica” oraz „Dylematy młodych i gniewnych” w „Lignum vitae” w 2003 roku.

W 2005 roku wydał „Erotyzm w służbie miłości małżeńskiej”, a także poruszył „Moralne aspekty niektórych wykroczeń seksualnych”. W podobnym duchu, jego prace dotyczą także apostolstwa świeckich, a także zjawisk związanych z marzeniami erotycznymi. W 2006 roku w “Homo Dei” ukazał się artykuł „Moralne i duszpasterskie aspekty marzeń erotycznych”.

Szyran podejmuje również tematy związane z sakramentem małżeństwa oraz z zachowaniami społecznymi. W 2008 roku powstały jego teksty jak „Dlaczego samotnie?” oraz „Homoseksualizm: dewiacja czy alternatywa”. Jego badania i refleksje są ważnym wkładem w teologiczną i moralną dyskusję, dostarczając cennych wskazówek dla duchownych oraz wiernych.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Lucjan Jaroszka | Wojciech Mencel | Bolesław Götze | Bohdan Bejze | Józef Keller

Oceń: Jerzy Szyran

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:12