Janusz Tomaszewski


Janusz Teofil Tomaszewski, urodzony 13 września 1956 roku w Pabianicach, jest postacią o znacznym dorobku w polskiej polityce oraz działalności związkowej. Jego kariera obejmuje kluczowe stanowiska, w tym wiceprezesa Rady Ministrów w latach 1997–1999, a także funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W swojej pracy Janusz Tomaszewski koncentrował się na licznych sprawach publicznych, które miały istotny wpływ na rozwój kraju oraz jego społeczeństwo.

Życiorys

Janusz Tomaszewski jest osobą o szerokim zakresie doświadczenia zawodowego i politycznego. Jego kariera zawodowa zaczęła się jako mechanik samochodowy, kiedy to zdobył odpowiednie wykształcenie w tym zawodzie. Zyskane umiejętności pozwoliły mu na podjęcie pracy w pabianickiej filii Kieleckich Zakładów Naprawy Samochodów, gdzie spędził z powodzeniem lata 1974–1990. Równocześnie zajął się działalnością w NSZZ „Solidarność”, co miało istotny wpływ na jego późniejszy rozwój.

Podczas stanu wojennego Janusz został internowany na okres kilku tygodni. Po ustaniu tego trudnego okresu, w 1990 roku objął funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Regionu Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”. Między 1992 a 1997 rokiem pełnił obowiązki przewodniczącego tego regionu, a od 1995 roku był także wiceprzewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Jako bliski współpracownik Mariana Krzaklewskiego, Janusz odegrał kluczową rolę w inicjatywie utworzenia Akcji Wyborczej Solidarność w 1996 roku, pełniąc funkcję pełnomocnika Krajowego Komitetu Wyborczego.

W wyniku dalszej działalności politycznej, po zwycięstwie Akcji Wyborczej Solidarność w wyborach parlamentarnych w 1997 roku, opowiedział się za utworzeniem koalicji rządowej z Unią Wolności. Pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka od 31 października 1997 do 3 września 1999. W styczniu 1999 roku objął stanowisko sekretarza generalnego Ruchu Społecznego AWS.

W 1998 roku, w wyniku doniesień medialnych, ujawniono, że Tomaszewski zgłosił propozycję całkowitego zakazu importu żelatyny do Polski na posiedzeniu Rady Ministrów, co budziło kontrowersje, gdyż sprzyjało interesom Kazimierza Grabka, krajowego monopolu na rynku żelatyny. Wkrótce po tym został odwołany z obu zajmowanych stanowisk, gdyż wniosek do sądu lustracyjnego w jego sprawie złożył rzecznik interesu publicznego. W lutym 2001 wysoki sąd uznał jego oświadczenie lustracyjne za prawdziwe.

W tym samym roku odszedł z Ruchu Społecznego AWS i współtworzył nowy komitet wyborczy, znany jako Forum Obywatelskie Chrześcijańska Demokracja. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku ubiegał się o mandat senatorski, jednak bez powodzenia. Po tym wydarzeniu związał się z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie zyskał tytuł doradcy rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W roku 2004 Janusz brał aktywny udział w zakładaniu Partii Centrum, formacji politycznej Zbigniewa Religi. Po zakończeniu kariery politycznej zajął się prowadzeniem działalności gospodarczej, nawiązując współpracę z wieloma uznawanymi przedsiębiorstwami, takimi jak Impel, Bioton, MPK-Łódź, Veolia i Ghelamco. Tomaszewski współpracował również z ukraińskim ministerstwem spraw wewnętrznych, pomagając w tworzeniu nowoczesnych systemów informatycznych.

Przypisy

  1. Roman Kubiak. Janusz Tomaszewski. „Życie Pabianic”. 18.06.2024 r., s. 14. Pabianice: Agencja Dziennikarzy sp. z o.o.. ISSN 1733-6643.
  2. a b c Curriculum vitae na stronie prywatnej. [dostęp 29.11.2024 r.]
  3. Janusz Tomaszewski w Akademii Sztuk Pięknych. gazeta.pl, 16.11.2001 r. [dostęp 29.07.2017 r.]
  4. Obraz tygodnia. „Tygodnik Powszechny”. Nr 9, 2001. [dostęp 29.07.2017 r.]
  5. Król żelatyny – Kazimierz Grabek. „Polityka”. Nr 3, 2006.

Oceń: Janusz Tomaszewski

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:23