Alfons Duczko, urodzony w Pabianicach 17 września 1906 roku, to postać, której życie i działalność w znaczący sposób wpłynęły na okres powojenny w Polsce. W ciągu swojego życia przeszedł przez wiele zawirowań historycznych, które ukształtowały jego poglądy oraz zaangażowanie polityczne.
Jako działacz komunistyczny, Duczko aktywnie uczestniczył w życie polityczne kraju, w szczególności w kontekście wydarzeń związanych z II wojną światową. Po zakończeniu konfliktu został oficerem w aparacie bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, co stawia go w centralnym punkcie kontrowersyjnych dyskusji na temat polityki tego okresu.
Jego życiorys, zakończony w Warszawie 21 czerwca 1955 roku, pozostawia wiele pytań dotyczących roli, jaką odegrał w kształtowaniu powojennej rzeczywistości w Polsce.
Życiorys
Alfons Duczko przyszedł na świat 17 września 1906 roku w Pabianicach, gdzie dorastał w rodzinie Józefa i Franciszki. W jego rodzinie była także siostra, Teodora. Po ukończeniu szkoły powszechnej w 1921 roku zaczął swoją karierę zawodową w fabryce włókienniczej J. Hanemana, a w 1923 roku wstąpił do Narodowego Stronnictwa Pracy (NSPP).
Równocześnie z działalnością w NSPP, angażował się w Stowarzyszenie Wolnomyślicieli Polskich, jednak jego prokomunistyczne poglądy doprowadziły do usunięcia go z partii. Rok później objął funkcję sekretarza miejscowego komitetu Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK, później KZMP) i stał się członkiem Komitetu Miejskiego Komunistycznej Partii Polski (KPP) w Pabianicach.
W latach 1924-1926 pozostawał bez stałego zatrudnienia, jednak kontynuował swoją działalność polityczną. W 1927 roku podjął pracę w fabryce chemicznej F. W. Schweikerta, skąd został usunięty za organizowanie robotników w Związku Zawodowym Robotników Przemysłu Chemicznego. W marcu 1928 roku doświadczył aresztowania, za które skazano go na rok więzienia. Po odbyciu kary, w marcu 1929 roku został wcielony do wojska, służąc w pułku strzelców kresowych w Kowlu.
Po zakończeniu służby wojskowej ponownie wstąpił do KM KPP w Pabianicach, gdzie pełnił rolę „technika”. W obliczu groźby aresztowania zdecydował się na ucieczkę do Warszawy, gdzie przez dwa miesiące pracował w Centralnej Technice KPP. W 1931 roku jego działalność polityczna doprowadziła do kolejnego aresztowania, po którym skazano go na 2 lata więzienia.
W czasie powszechnego strajku włókniarzy w marcu 1933 roku był jednym z kluczowych organizatorów akcji strajkowej w Pabianicach. W obliczu zbliżającego się aresztowania, w grudniu 1933 roku udał się do ZSRR, gdzie przez ponad półtora roku studiował w Międzynarodowej Szkole Leninowskiej w Moskwie. Po powrocie do kraju krótko pełnił funkcję sekretarza Komitetu Dzielnicowego KPP Warszawa-Praga.
W 1935 roku znowu powrócił do aresztu, tym razem skazany na 3 lata więzienia, które odbywał w Łodzi i Sieradzu. Po amnestii w czerwcu 1937 roku, do sierpnia 1938 pozostał sekretarzem KM KPP w Pabianicach.
Na początku 1940 roku znalazł się w ZSRR, gdzie zamieszkał w Uzda, pracując jako technik dentystyczny. Po napaści Niemców na ZSRR w 1941 roku, został przetransportowany do Głuska, a później do Bobrujska. Tam nawiązał kontakt z radziecką partyzantką, a od marca 1943 roku do czerwca 1944 walczył jako naczelnik służby sanitarnej w białoruskim oddziale partyzanckim VIII Rogaczowskiej Brygady, biorąc udział w licznych akcjach. W wyniku jednej z operacji w kwietniu 1944 roku doznał ciężkiego rany i musiał leczyć się w szpitalu polowym przez dwa miesiące.
Od czerwca 1944 roku był w dyspozycji Polskiego Sztabu Partyzanckiego, a ostatnie dni lipca spędził w Białymstoku, gdzie w sierpniu rozpoczął pracę jako funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa. Od 20 marca 1945 roku do 10 listopada 1946 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału II WUBP, angażując się w działalność zwalczającą polskie podziemie antykomunistyczne.
W grudniu 1945 roku został delegatem na I Zjazd Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz zasiadał w komisji organizacyjnej. W latach 1946-1955 pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu II Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie, gdzie przeszedł z rangi kapitana do podpułkownika. W 1955 roku stał się p.o. dyrektora Zarządu Zaopatrzenia Robotniczego.
Alfons Duczko ożenił się z Stefanią Joskowicz (1912–1989) i doczekał się dwojga dzieci. Zmarł w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze B2-7-17.
Ordery i odznaczenia
Alfons Duczko był osobą, która otrzymała wiele zaszczytnych odznaczeń za swoje osiągnięcia oraz wkład w społeczeństwo. Poniżej przedstawiamy listę jego najważniejszych wyróżnień:
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (17 września 1946),
- Srebrny Krzyż Zasługi (10 października 1945),
- Srebrny Medal „Zasłużonym na Polu Chwały” (16 września 1947).
Przypisy
- Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 07.08.2023 r.]
- Stefania (Sara) Duczko [online], geni_family_tree [dostęp 07.08.2023 r.]
- M.P. z 1947 r. nr 121, poz. 766 „za zasługi w walce konspiracyjnej z okupantem niemieckim”
- M.P. z 1947 r. nr 29, poz. 247.
- M.P. z 1945 r. nr 44, poz. 109 „za działalność w konspiracji, udział w walkach partyzanckich i za zasługi w organizowaniu służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej”
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Andrzej Owczarek | Marek Chwalewski | Witold Tryuk | Stanisław Kowalczyk (1924–1998) | Jan Kaczmarek (1920–2011) | Janusz Tomaszewski | Stanisław Cegiełka | Radosław Januszkiewicz | Ireneusz Michaś | Andrzej Błoch | Ludwig Wolff (polityk) | Eugeniusz Kraj | Jadwiga Kowalska | Wiesław Kowalski (polityk) | Henryk Dąbrowicz | Anita Błochowiak | Krzysztof Maciejewski (polityk) | Franciszek Roliński | Wojciech Kraj | Bogdan KunkaOceń: Alfons Duczko