Jerzy Kasperski


Jerzy Piotr Kasperski to postać, która na zawsze zapisała się w historii polskiej medycyny. Urodził się 1 sierpnia 1913 roku w Pabianicach, a konkurs życia zakończył 7 kwietnia 2009 roku. Był nie tylko wybitnym lekarzem, ale również specjalistą w dziedzinie chirurgii, co czyni go jednym z szanowanych przedstawicieli swojej profesji.

Jego wkład w rozwój medycyny i działalność na rzecz pacjentów nie pozostały niezauważone, co skutkowało nadaniem mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Pabianic. Kasperski był nie tylko lekarzem, ale także człowiekiem, który oddał swoje życie medycynie, kształcąc młodych adeptów oraz wspierając lokalną społeczność.

Życiorys

Młodość

Jerzy Kasperski dorastał jako jedno z dwojga dzieci Juliana Kasperskiego, magistra farmacji, oraz Jadwigi z Bromirskich. W jego edukacji kluczowymi momentami były ukończenie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Gimnazjum im. Jędrzeja Śniadeckiego, które obecnie funkcjonuje jako I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach. Następnie, w 1938 roku, rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po otrzymaniu diplomu lekarskiego wszedł w służbę wojskową, gdzie m.in. pełnił obowiązki w Szkole Podchorążych Sanitarnych oraz w Instytucie Chirurgii Urazowej w Warszawie.

Okres II wojny światowej

Po wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku, Jerzy Kasperski został oddelegowany do Sieradza, gdzie zorganizował punkt sanitarny dla PCK. Będąc uczestnikiem kampanii wrześniowej, walczył w Armii „Łódź”. W trakcie ewakuacji na Lwów, w okolicach Rawy Ruskiej, dostał się do niewoli, jednak udało mu się uciec. Po powrocie do Pabianic, podjął pracę w lokalnym szpitalu.

W 1942 roku, w Radomsku, złożył przysięgę w Armii Krajowej, przyjmując pseudonim „Tulipan”. Brał aktywny udział w różnych bitwach partyzanckich, w tym w największej, trwającej pięć dni bitwie w lasach między Włoszczową a Jędrzejowem. Jego odwaga zaowocowała brawurową akcją z 7 sierpnia 1943 roku, kiedy to uwolnił 41 żołnierzy AK z więzienia w Radomsku, co zostało szeroko opisane w europejskiej prasie oraz przez brytyjską BBC. Od lipca 1944 roku pełnił stałą funkcję lekarza I batalionu 74 pułku piechoty AK, aż do rozwiązania Armii Krajowej. Po wojnie, w styczniu 1945 roku, wrócił do pracy w miejskim szpitalu w Pabianicach, równocześnie sprawując funkcję pełnomocnika PCK, gdzie stworzył punkt sanitarno-odżywczy dla osób wracających z frontu oraz obozów koncentracyjnych.

Okres powojenny

W latach 1946–1947 Jerzy Kasperski pracował w chirurgicznych oddziałach szpitali w Łodzi, Lublinie oraz Tarnowie, awansując do stopnia kapitana. W okresie 1948-1952 był asystentem w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk medycznych oraz specjalizację w chirurgii ogólnej II stopnia. W latach 1959–1973 piastował funkcję ordynatora oddziału chirurgicznego w Szpitalu Miejskim w Pabianicach. W 1963 roku przeszedł do rezerwy w stopniu majora, a kolejnym awansem było uzyskanie stopnia pułkownika sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w lutym 2009 roku.

Jerzy Kasperski, oprócz swojej pracy zawodowej, czynnie działał w życiu społecznym. Od 1959 do 1971 roku był radnym Miejskiej Rady Narodowej, zachowując niezależność i brak przynależności partyjnej. Jego zaangażowanie w infrastrukturę zdrowotną regionu obejmowało wieloletnie starania o budowę nowego szpitala w Pabianicach, a także tytuł Członka Honorowego Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jerzy Kasperski, znany z licznych osiągnięć, zyskał liczne odznaczenia i wyróżnienia za swoje wybitne zasługi dla społeczeństwa i kraju. Jego wkład w obronę i walkę o niepodległość został doceniony poprzez przyznanie mu wielu znaczących odznaczeń:

  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
  • Złoty Krzyż Zasługi (1959 r.),
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1979 r.),
  • Weteranom Walk o Wolność i Niepodległość (2001 r.),
  • Odznaka Honorowa PCK IV stopnia (2001 r.),
  • tytuł Honorowego Obywatela Miasta Pabianice (17 września 2003).

Przypisy

  1. a b c Roman Kubiak - My Pabianiczanie. Agencja Dziennikarzy, 2019 r., s. 135-140, ISBN 978-83-945659-1-6
  2. a b Doktor Kasperski nie żyje. www.zyciepabianic.pl. [dostęp 21.12.2021 r.]
  3. 100 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pabianicach 1898-1998, red. Norbert Hans, Pabianice: DTProjekt, 1998 r. ISBN 83-910586-0-3

Oceń: Jerzy Kasperski

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:16