Kazimierz Banat


Kazimierz Banat to wybitny polski artysta, którego twórczość obejmowała zarówno malarstwo, jak i poezję marynistyczną. Urodził się 19 października 1945 roku w Pabianicach, a zakończył swoją ziemską wędrówkę 9 marca 2015 roku w Zduńskiej Woli. Jego pierwsze kroki w malarstwie stawiał w 1963 roku, kiedy to namalował pierwsze obrazy na płótnie, zaledwie dwa lata po swojej pierwszej wizycie nad morzem.

W 1966 roku Banat osiedlił się w Zduńskiej Woli, gdzie w 1968 roku po raz pierwszy zaprezentował swoje prace publicznie podczas wystawy w SDK. Kolejny rok przyniósł mu indywidualną wystawę, a w 1970 roku artysta wykonał grafiki w linoleum. Od tego czasu rozpoczął wędrówki brzegiem morza, łącząc rodzinne urlopy z pracą artystyczną w plenerze. Jego podróże obejmowały takie miejscowości jak Gdynia, Łeba i Darłówko, aż po Kołobrzeg.

W 1975 roku Banat nawiązał współpracę z redakcjami miesięczników "Morze" oraz "Horyzont", związanych z Związkiem Zawodowym Marynarzy i Portowców. Wkrótce stał się członkiem Klubu Miłośników Morza, gdzie miał okazję uczestniczyć w prestiżowych konkursach plastycznych organizowanych w gdyńskim klubie morskim. Jego prace zdobywały uznanie, co zaowocowało licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Jego współpraca z klubem trwała aż do 1986 roku, kiedy to jego prace z cyklu "Rejsy bez pożegnań" zostały zaprezentowane na kolejnej indywidualnej wystawie.

Najintensywniejszym okresem w twórczości Banata były lata siedemdziesiąte, kiedy to brał udział w aż dziewięciu wystawach plastycznych w 1976 roku oraz w dwunastu w 1979 roku. Po 1990 roku zajął się rzeźbieniem w drewnie, tworząc prace o tematyce marynistycznej, które z powodzeniem zaprezentował na swojej XXV indywidualnej wystawie w 1994 roku w Łódzkim Domu Kultury w Łodzi.

Jednakże po tej wystawie nastąpiła kilkuletnia przerwa w jego twórczości, która zakończyła się latem 2000 roku. W 2002 roku, podczas Dni Morza, zorganizował wystawy w Łasku oraz przegląd swojej grafiki w Zduńskiej Woli, prezentując około 250 prac graficznych, które obejmowały wydarzenia na Wybrzeżu z lat 1970, 1976, 1980 i 1981. Podczas ceremonii otwarcia wystawy artysta został uroczyście przyjęty do Stowarzyszenia Marynistów Polskich i był także członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Wiosną 2003 roku zorganizował kolejną wystawę, prezentując prace wykonane techniką alla prima. W 2004 roku, na spotkaniu klubowym Stowarzyszenia Marynistów Polskich w Łodzi, otrzymał Medal Wielkiej Komandorii za zasługi dla polskiej marynistyki. W 2005 roku zorganizowano mu 32. wystawę indywidualną w Klubie Garnizonowym w Łodzi, gdzie zaprezentował swoje grafiki, otrzymując Honorową Euroligę. Jego prace były pokazywane nie tylko w Polsce, ale także w Finlandii i Niemczech, co przyczyniło się do międzynarodowego uznania jego talentu.

Niezaprzeczalnie, Kazimierz Banat był artystą wielkiego formatu, którego dorobek artystyczny obejmował około 850 obrazów olejnych oraz ponad 250 grafik, dominujących w technice linorytu. Jego twórczość oraz pasja do marynistyki manifestowały się w każdym jego dziele, co sprawia, że jego prace pozostają nie tylko świadectwem artystycznego mistrzostwa, ale i głębokiej miłości do tematyki morskiej.

Przypisy

  1. jj: Nie żyje Kazimierz Banat, zduńskowolski marynista. Miał 70 lat.. naszemiasto.pl, 09.03.2015 r. [dostęp 27.09.2015 r.]
  2. a b Zmarł Kazimierz Banat, członek TPZW, 09.03.2015 r.

Oceń: Kazimierz Banat

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:14