Karol Nicze, urodzony 18 listopada 1944 roku w Pabianicach, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki. Kiedy przyszedł na świat, nikt nie mógł przewidzieć, że jego życie potoczy się w stronę wielkiej kariery artystycznej. Niestety, zmarł 7 października 1999 roku w Łodzi, ale jego dokonania muzyczne wciąż pozostają żywe w pamięci wielu miłośników sztuki.
Był nie tylko utalentowanym pianistą, ale także osobą, która łączyła w swojej twórczości elementy muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Jego różnorodność repertuarowa sprawiała, że potrafił przyciągać uwagę różnych grup słuchaczy.
Warto zaznaczyć, że w 1970 roku, jego talent został dostrzeżony podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie zdobył wyróżnienie. To ważne wydarzenie w jego karierze stanowiło zwieńczenie jego ciężkiej pracy oraz pasji do muzyki, której poświęcił swoje życie.
Życiorys
Karol Nicze, utalentowany pianista, rozpoczął swoją muzyczną edukację w wieku szkolnym. Jako młody uczeń szkoły podstawowej w Pabianicach zapisał się na lekcje gry na fortepianie, które prowadziła pani Alicja Kicmanowa w Ognisku Muzycznym przy P.Z.P.B. w Pabianicach, w okresie od 1951 do 1955 roku. Następnie, w latach 1958–1963, kształcił się w Państwowym Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W latach 1963–1968 odbył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, kształcąc się pod okiem prof. Bożeny Matulewicz-Szymonowiczowej. Jego studia zakończyły się uzyskaniem dyplomu z wyróżnieniem, co miało miejsce 21 maja 1968 roku.
W roku 1967, od marca do września, Nicze pracował w Zakładowym Domu Kultury w Pabianicach. Zaledwie kilka miesięcy później, od października 1967 do czerwca 1968, korzystał z prestiżowego stypendium naukowego, które zostało ufundowane przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku pianistyczne umiejętności Nicze zostały docenione podczas Konkursu Kameralnego im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi, w kategorii duetów, gdzie razem ze skrzypkiem Władysławem Marchwińskim zdobył pierwszą nagrodę.
Od października 1968 do czerwca 1977 roku pełnił funkcję nauczyciela fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach. Równocześnie, w latach 1969–1975, był członkiem Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, co umożliwiło mu zdobycie cennego doświadczenia w pracy zespołowej.
Wielkim osiągnięciem dla Nicze było zdobycie wyróżnienia na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, który odbył się w październiku 1970 roku. Był on jedynym absolwentem łódzkiej PWSM, który zasłużył na ten tytuł, co stanowi dowód jego wyjątkowych talentów.
Po tym sukcesie pianistycznym, rozpoczął współpracę z różnorodnymi Wytwórniami Filmów, w tym z Wytwórnią Filmów Fabularnych, Oświatowych oraz Animowanych (Semafor) w Łodzi. W ramach tej współpracy, Nicze miał okazję nagrać muzykę fortepianową do licznych filmów fabularnych takich jak „Noce i dnie” czy „Kariera Nikodema Dyzmy”, a także do produkcji animowanych.
W ciągu swojej kariery pracował z wieloma czołowymi kompozytorami muzyki filmowej, w tym z Piotrem Hertlem oraz Piotrem Marczewskim. W roku 1975 nawiązał współpracę z Wojciechem Skowrońskim oraz jego zespołem Blues and Rock, co zaowocowało występami w składance estradowej pt. „Kontrasty i Porównania”.
Karol Nicze miał również okazję współpracować z wieloma znanymi postaciami polskiej estrady, w tym ze śpiewakami operowymi: Tadeuszem Kopackim, Andrzejem Hiolskim, Ryszardem Tarasewiczem oraz Paulosem Raptisem. Współpracował z wieloma utalentowanymi piosenkarkami, takimi jak Maria Koterbska, Irena Santor, Łucja Prus, czy Zdzisława Sośnicka. Wśród współpracujących z nim artystów znajdowali się także Alicja Majewska, Ewa Kuklińska, Katarzyna Skrzynecka, a także aktorzy tacy jak Hanka Bielicka, Krystyna Sienkiewicz, Iga Cembrzyńska, Barbara Dziekan, Marek Perepeczko i Ireneusz Kaskiewicz.
W 1979 roku artysta założył zespół Karol Nicze Band, który nagrał muzykę Piotra Hertela do serialu „W słońcu i w deszczu”, reżyserskiego autorstwa Sylwestra Szyszko. Ostatnimi muzykami, z którymi współpracował, byli Jerzy Kiełczewski oraz bracia Andrzej i Jacek Delągowie.
Niestety, jego życie przerwała choroba nowotworowa. Karol Nicze zmarł 7 października 1999 roku, a jego ciało spoczęło na Starym Cmentarzu w Pabianicach. W 2000 roku w Pabianicach powstało Towarzystwo Muzyczne im. K. Nicze, a w dniu 18 kwietnia 2024 roku jeden z mostów nad rzeką Dobrzynką w Pabianicach otrzymał tytuł „Most im. Karola Nicze”, co stanowi hołd dla jego pamięci.
Życie prywatne
Karol Nicze był synem Alojzego Nicze i miał brata Andrzeja. W dniu 15 kwietnia 1967 roku połączył się węzłem małżeńskim z Lucyną Welfel. Ich związek przyniósł na świat syna Rafala, który urodził się 15 marca 1969 roku.
Po pewnym czasie Karol zawarł kolejny związek małżeński 17 grudnia 1977 roku z Magdaleną Szadkowską. Z tego małżeństwa przyszedł na świat syn Adam, urodzony 21 grudnia 1979 roku.
Przypisy
- Uchwała LXXVII/756/24. Rada Miejska Pabianice, 18.04.2024 r. [dostęp 20.04.2024 r.]
- Historia Towarzystwa – Towarzystwo Muzyczne im. Karola Nicze [online] [dostęp 30.05.2022 r.]
- Prywatka imieninowa u Karola. www.nowezyciepabianic.pl. [dostęp 21.12.2021 r.]
- Rok temu odszedl Janusz Alwasiak (1932-2019). www.nowezyciepabianic.pl. [dostęp 21.12.2021 r.]
- W słońcu i w deszczu. www.filmpolski.pl. [dostęp 05.01.2020 r.]
- Roman Kubiak – My Pabianiczanie. Agencja Dziennikarzy, 2019 r., s. 207–212, ISBN 978-83-945659-1-6
- Pamięci Wojciecha Skowrońskiego. Biografia. wojciechskowronski.pl. [dostęp 22.05.2017 r.]
- a b Karol Nicze. filmpolski.pl. [dostęp 22.05.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Magdalena Samborska | Zbigniew Libera (artysta) | Alfred Lenica | Krzysztof Wodziński | Krystyna Mikołajewska | Włodzimierz Kempf | Karol Mieczysław Prosnak | Zdzisław Pabisiak | Irena Zarzycka | Iwona Chmielewska | Stanisław Staszewski (artysta) | Norbert Hans | Agnieszka Kotlarska (aktorka) | Krzysztof Urbański (dyrygent) | Lech Kunka | Marian Borkowski | Olga Hans | Krystyna Nawrocka | Aleksandra Gietner | Jerzy BuszaOceń: Karol Nicze